Dziś imieniny obchodzą: Filipina, Eustachy, Renata Dziś jest: środa 20.09.2017,
Wideo

Odmowa przyjęcia mandatu – dlaczego czasami warto nie przyjąć mandatu

W okresie kiedy działania policji i straży miejskiej czy gminnej nakierowane są na nakładanie na kierowców jak najwięcej mandatów, za każde nawet najmniejsze przewinienie i to w wysokości najwyższej z przewidzianych przez tzw. taryfikator mandatów, warto rozważyć w takiej sytuacji podjęcie decyzji o odmowie przyjęcia mandatu.

Przykład z życia: po około półtora miesiąca od powrotu z wakacji , w szczególności z nad polskiego morza, wielu kierowców dostaje przesyłki od straży gminnych w których są zdjęcia wykonana z fotoradarów. Wraz z przesyłką doręczane jest oświadczenie o wskazaniu kierowcy i „propozycji” poddania się karze.

„Zaproponowana” kara tzn. grzywna i punkty karne, są najwyższe z przewidzianych za dane wykroczenie w rozporządzeniu Prezesa rady ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych tzw. taryfikatorze mandatów. Dla przykładu za przekroczenie prędkości o 11 km/h, mandat karny może być nałożony w wysokości od 50-100 zł i 2 pkt karne. W takiej sytuacji straże gminne nakładają 100,00 zł mandatu i 2 pkt. O ile z punktami dyskutować nie można o tyle z wysokością grzywny już tak, ponieważ przy jej wymierzeniu powinno się brać wszystkie okoliczności w jakich zostało wykroczenie popełnione, w szczególności natężenie ruchu, porę dnia rodzaj drogi (gminna, powiatowa, wojewódzka). Natomiast funkcjonariusze nakładający mandaty nie biorą tychże pod uwagę i nakładają najwyższą z możliwych z kar.

Dlatego w takiej sytuacji lepiej odmówić przyjęcia mandatu, ponieważ wtedy sprawa trafi do sądu, który zobowiązany jest, wymierzając karę wziąć wszystkie wyżej wymienione okoliczności pod uwagę.

radca prany

Jacek Kopacz

http://jkkopacz.pl

http://odszkodowanie.mielec.pl//

Redakcja serwisu CzyliWiesz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone. *

*