Dziś imieniny obchodzą: Filipina, Eustachy, Renata Dziś jest: środa 20.09.2017,
Wideo

Czy praca przy komputerze uprawnia do wcześniejszej emerytury?

Czytelniczka zwróciła się do redakcji z pytaniem:

– W latach 1983 – 2002 r. pracowałam na komputerze, będąc zatrudniona w WSK PZL Mielec, na stanowisku pracownika administracji. Pracodawca wydał mi świadectwo pracy, w którym potwierdził, za ten okres, zatrudnianie w warunkach szczególnych, ponadto wpisał, że praca ta odpowiadała swoim charakterem tej określonej w Wykazie A dział XIV pkt 5, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. tj. szczególnie obciążającą narząd wzroku i wymagającą precyzyjnego widzenia przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych.

Złożyłam wniosek o wcześniejszą emeryturę i pomimo przedłożenia wyżej wymienionego świadectwa pracy, ZUS odmówił mi prawa do emerytury, czy rzeczywiście moja praca nie była  pracą w warunkach szkodliwych?

Mecenas Jacek Kopacz:

Odpowiadając na powyższe pytanie już na wstępie wskazać należy, iż praca na lub przy komputerze oceniana w świetle rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie zalicza się do prac w warunkach szczególnych.

W wykazie A dział XIV pkt 5, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r., mowa jest o stanowisku operatora elektronicznych monitorów ekranowych, co nie odpowiada swoim charakterem pracy przy/na komputerze.

Wielu pracodawców wystawiając świadectwa pracy, określało pracę wykonywaną  przy komputerze jako odpowiadającej charakterem tej określonej w wykazie A dział XIV pkt 5 ww. rozporządzenia, co moim zdaniem było błędem.

Natomiast aby praca taka zaliczona została do wykonywanych w warunkach szczególnych, poza wykonywania jej przy pomocy elektronicznych monitorów ekranowych musiała jeszcze znacznie obciążać narząd wzroku. W praktyce stanowisk takich było bardzo niewiele.

W jednym z wyroków Sąd Najwyższy odmówił zdefiniowania stanowiska operatora elektronicznych monitorów ekranowych, ograniczając się do podania przykładowych stanowisk, określając je jako te które wymagają nieustannego wpatrywania się w monitor, wyszukiwania drobnych elementów, punktów, szczegółów w obrazie monitora, jak np. w kartografii, czy w wieży kontroli lotów, czy monitoringu obiektów, ulic itp.

Zatem, odpowiadając na pytanie, aby zaliczyć pracę na komputerze do wykonywanej w warunkach szkodliwych musiała by ona wymagać wpatrywania się w monitor komputera, co znacznie obciążałoby narząd wzroku, stanowisko pracownika administracji w mojej opinii nie może zostać do takiego zaliczone.

 

 

radca prawny Jacek Kopacz

Kancelaria Prawna JK KOPACZ

www.jkkopacz.pl

 

Jacek Kopacz

Redakcja serwisu CzyliWiesz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone. *

*