Dziś imieniny obchodzą: Feliks, Pelagia, Zbysław Dziś jest: czwartek 23.03.2017,
Wideo

Do pracy w warunkach szczególnych zalicza się okres zasiłku chorobowego.

ZUS odmówił czytelnikowi portalu czyliwiesz.pl  prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym tj. 60 lat ze względu na nie spełnienie warunku pracy 15 lat w warunkach szkodliwych. Organ rentowy stwierdził, że ubezpieczony wykazał tylko 14 lat 5 miesięcy i 16 dni, pomimo że w świadectwie pracy zawarta była informacja o prawie 16 latach pacy w warunkach szczególnych.

 

Przyczyną odmowy  przez ZUS pełnego okresu zatrudnienia w trakcie pracy w warunkach szkodliwych, było niezaliczenie czasu kiedy czytelnik chorował tzn. przebywał na zasiłku chorobowym.

Czy okresy zasiłku chorobowego podczas zatrudnienia w warunkach szczególnych powinny być zaliczone do okresu uprawniającego do wcześniejszej emerytury?

Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć twierdząco, ponieważ zgodnie
z przyjętą linią orzecznictwa, przebywania na zwolnieniu lekarskim w trakcie pracy
w warunkach szczególnych to również praca w warunkach szczególnych i czas chorobowego musi zostać zaliczony do okresu zatrudnienia w warunkach szkodliwych.

W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy który stwierdził że: Do okresu pracy w szczególnych warunkach, o jakich mowa w § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz. 43 ze zm.), wlicza się okresy zasiłku chorobowego w czasie trwania tego stosunku pracy, przypadające po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 450 ze zm.).

Mając powyższe na uwadze czytelnik powinien złożyć odwołanie od decyzji ZUS do sądu okręgowego i w trakcie postępowania żądać zaliczenia okresu zasiłku chorobowego do pracy w szczególnych warunkach.

 

r.pr. Jacek Kopacz

www.jkkopacz.pl

Mielec Pułaskiego 1

tel. 533 530 633

Redakcja serwisu CzyliWiesz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone. *

*