czyliwiesz.pl

Blog tematyczny o biznesie i jego elementach współtworzących.

Rozwój osobisty

Co daje dobry coaching?

Co daje dobry coaching?

Obecnie wiele osób decyduje się na rozpoczęcie współpracy z coachem. Ma to oczywiście wiele zalet, ale trzeba też liczyć się z możliwością trafienia na oszusta. Nie warto marnować czasu i pieniędzy na osobę, które nie ma doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji. Wybór coacha musi być dobrze przemyślany. Trzeba mieć na uwadze jego kompetencje, cechy osobowości. Pojawia się jednak pytanie, o po czym można poznać profesjonalistę.

Dobry coaching, czyli jaki?

Jeśli ktoś nigdy nie współpracował z coachem, to znalezienie profesjonalisty może być dla niego nieco problematyczne. Należy mieć na uwadze kompetencje coacha. Warto wybrać osobę, która cały czas poszerza wiedzę, zdobywa nowe umiejętności. Teoria nie wystarczy, kluczowa staje się praktyka. Sprawdzić powinno się, czy coach ma ukończone kursy i jakie. Przyjrzeć należy się uważnie certyfikatom. Dobry coach nie spoczywa na laurach, cały czas się rozwija. Chce być coraz lepszy, czyli świadczyć usługi na wysokim poziomie. Kolejną kwestią jest efektywność. Można to poznać po osiąganiu założonych celów. Coach nie stosuje żadnego utartego schematu w przypadku wszystkich klientów. Można liczyć na odpowiednie podejście, indywidualne. Znaczenie ma doskonalenie metod działania. Profesjonalista ma swój własny styl coachingowy, charakterystyczny wyłącznie dla niego

Co ma znaczenie w przypadku coacha?

Osoby szukające coacha powinny mieć na uwadze umiejętność budowania relacji. Otwartość jest bardzo ważna. Coach powinien doradzać, udzielać cennych wskazówek, jednocześnie szanować odmienne poglądy i wyznawane wartości. Dobrego coacha można poznać także po tym, że chce się z nim przebywać, nie sprawia to żadnego dyskomfortu. Jeśli atmosfera jest swobodna i przyjazna, warto pomyśleć o podjęciu współpracy z danym usługodawcą. Bardzo ważne staje się to, aby mieć zaufanie do coacha. Wymagać należy od niego również uważności. Ma być on zaangażowany, udzielać wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania. Istotne będzie także wspieranie klienta. Zadaniem coacha jest dążenie do tego, aby jego klienci byli w stanie osiągać założone cele. Kluczowa staje się także uczciwość i odpowiedzialność.

Czy warto współpracować z coachem?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy współpraca z coachem ma sens. Odpowiedź jest twierdząca wyłącznie w przypadku korzystania z usług profesjonalisty. Osobisty trener wspiera proces rozwoju umiejętności i kompetencji. Można liczyć na wsparcie w wielu kwestiach zawodowych i emocjonalnych. Wyróżnia się nawet specjalny coaching inwestycyjny. Przy wyborze coacha trzeba mieć na uwadze to, co konkretnie chce się osiągnąć poprzez współpracę z nim. Zaletą coachingu jest lepsza motywacja i zaangażowanie. Łatwiej dostrzec sens prowadzonych działań i ulepszyć je. Można liczyć także na wzrost osobistej wydajności. Jeśli ktoś szuka sposobu na poprawę własnej samoświadomości i autorefleksji, to warto pomyśleć o poszukaniu dobrego coacha. Profesjonalista pomoże również znaleźć mocne strony charakteru. Przyda się on także osobom, które pragną rozwinąć zdolności przywódcze, stawiającym na rozwój osobisty.

Udostępnij