Dziś imieniny obchodzą: Filipina, Eustachy, Renata Dziś jest: środa 20.09.2017,
Wideo

Do pracy w warunkach szczególnych nie można zaliczyć okresu urlopu wychowawczego

Czytelniczka portalu zwróciła się do nas z takim pytaniem:

Zamierzam złożyć wniosek  do ZUS o prawo do wcześniejszej emerytury ze względu na pracę w warunkach szkodliwych, zastanawiam się czy do wymaganego okresu pracy w warunkach szkodliwych zaliczony zostanie czas kiedy po urodzeniu dziecka udzielony został mi urlop wychowawczy.

Odpowiadając na powyższe pytanie, stwierdzić należy że niestety okres urlopu wychowawczego nie zostanie uznany za prace w warunkach szkodliwych.  

Sądy uzasadniając takie stanowisko wskazują, iż do okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach może być zaliczony jedynie okres niewykonywania pracy, za który pracownik otrzymał wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W związku z tym, że podczas urlopu wychowawczego pracownik nie otrzymuje świadczeń z ZUS, jak również faktycznie nie świadczy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, nie ma możliwości uznania tego okresu za dający uprawnienia do wcześniejszej emerytury.

Niemniej jednak podkreślić należy, że wyjątek pozwalający na zaliczenie okresów niewykonywania pracy do okresu pracy w szczególnych warunkach obejmuje tylko okres pobierania wynagrodzenia i świadczeń z ubezpieczenia społecznego związanych z ciążą i macierzyństwem.

r. pr. Jacek Kopacz

www.jkkopacz.pl

www.odszkodowanie.mielec.pl

Redakcja serwisu CzyliWiesz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone. *

*