Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Bez wątpienia, ETF-y są atrakcyjnym sposobem na inwestowanie, ale żeby było to możliwe, musimy wiedzieć, jak i gdzie je kupić. O tym właśnie napiszemy w poniższym artykule!

6 czerwca 2023 etfy

Bez wątpienia, ETF-y są atrakcyjnym sposobem na inwestowanie, ale żeby było to możliwe, musimy wiedzieć, jak i gdzie je kupić. O tym właśnie napiszemy w poniższym artykule!

ETF – co kryją te trzy litery?

Przez określenie ETF – Exchange Traded Fund, rozumiemy fundusz inwestycyjny, którego zasada działania jest niemalże taka sama, jak funduszy inwestycyjnych. Mamy więc do dyspozycji narzędzie inwestycyjne emitujące swoje akcje, to znaczy notowane na giełdzie papierów wartościowych jednostki. To de facto oznacza, że inwestor pozyskujący taką jednostkę, nabywa dostęp do aktywów funduszu. A następnie zgromadzone przez fundusz ETF środki może przeznaczyć na inwestycję. ETF są atrakcyjnym sposobem na inwestowanie także dla drobnych inwestorów, dlatego też coraz więcej z nich szuka informacji, jak kupić ETF, by spróbować swoich sił na rynku inwestycyjnym. Nim jednak się na to zdecydują, powinni dowiedzieć się kilku istotnych informacji na temat tego rodzaju funduszu. 

ETF – jak zacząć?

Po pierwsze – powinniśmy otworzyć rachunek u wybranego brokera, bo to podstawa, by rozpocząć swoją przygodę z funduszami ETF. Postarajmy się postawić na sprawdzoną firmę specjalizującą się w kupnie i sprzedaży na rynku inwestycyjnym, co zminimalizuje ryzyko, zwiększając jednocześnie szansę na pomnożenie zysków. Istnieje kilka popularnych funduszy, którymi warto się zainteresować. 

To przede wszystkim SP500 ETF, skupiający 500 największych amerykańskich spółek (odwzorowujących indeksS&P500). Kolejnym jest indeks DAC i S&P500, na który składają się największe spółki z rynku niemieckiego oraz amerykańskiego. Innym interesującym jest powołany w 2014 roku fundusz EMIM In ETF (iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS) na giełdzie w Amsterdamie. Ale i mamy swój fundusz, który obecny jest na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych o nazwie Lyxor ETF WIG20. Opiera się na indeksie 20 największych spółek warszawskiego parkietu. 

ETF – pamiętajmy o ryzyku?

O funduszach ETF można powiedzieć naprawdę wiele dobrego, dlatego też zyskują one popularność wśród inwestorów, także początkujących. Ale czy to oznacza, że ETF-y są w pełni bezpieczne? Absolutnie nie – nie istnieje instrument finansowy w pełni bezpieczny, bo inwestowanie z zasady obarczone jest sporą dawką niepewności. Nie inaczej jest z funduszami ETF. Tutaj ewentualna strata lub możliwy zysk zależą od notowań indeksu, na jaki eksponowany jest ETF. A główne zagrożenie wiąże się z tym, że ETF, bazując na wybranym indeksie giełdowym, podatny jest na z wahania cenowe. Dość poważne jest też ryzyko walutowe, lecz akurat w przypadku ETF-ów ma ono odniesienie tylko do funduszy bazujących na zagranicznych indeksach. Nie można też zapominać o ryzyku emitenta, jakie powstaje, gdy fundusz ETF zostaje usunięty z giełdy papierów wartościowych. 

Biorąc te czynniki pod uwagę, zyskujemy większą pewność, że nasza przygoda z ETF-ami będzie prezentować się dość dobrze. Nie możemy jednak nigdy zapominać o ryzyku związanym z inwestowaniem. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja czyliwiesz.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak inwestować w surowce na giełdzie
Oczyszczalnia ścieków przemysłowych
pkd skrót

Jesteś zainteresowany reklamą?