Dział prawnikPolecaneWiadomości

Czy mogę podpisać umowę imieniem i nazwiskiem małżonki za jej zgodą?

Reklama

W ostatnim czasie do redakcji wpłynęło pytanie jednego z czytelników, dotyczące możliwości podpisania umowy z jedną z sieci komórkowych za małżonkę – jej imieniem i nazwiskiem, która ze względu na stan zdrowia nie może udać się osobiście do salonu.

W odpowiedzi na przedstawione pytanie należy udzielić jednoznacznej odpowiedzi, że podpisanie umowy za inną osobę jej imieniem i nazwiskiem jest zabronione. Takie zachowanie stanowi przestępstwo, powszechnie nazywane jako „podrobienie dokumentu” o którym mowa w art. 270 § 1 kodeksu karnego.

Art. 270 § 1 k.k. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Należy także zaznaczyć, że nie ma żadnego znaczenia czy osoba której podpis został podrobiony wyraziła na to zgodę czy nie. W każdym przypadku składając podpis cudzym imieniem i nazwiskiem na dokumencie – nawet za zgodą lub namową tej osoby – narażamy się na odpowiedzialność karną.

Reklama

Jednym z możliwych rozwiązań takiej sytuacji może być udzielenie czytelnikowi przez małżonkę pełnomocnictwa w formie pisemnej do zawarcia w jej imieniu umowy z siecią komórkową.

Adwokat Bartosz Rybak

Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartosz Rybak

www.adwokatrybak.pl

Reklama
Reklama

Zobacz także

Back to top button
Zamknij
Zamknij