czyliwiesz.pl

Blog tematyczny o biznesie i jego elementach współtworzących.

Finanse

Jak wyglądają finanse w związku nieformalnym?

Jak wyglądają finanse w związku nieformalnym?

W ostatnim czasie duże zainteresowanie wzbudzają finanse w związku nieformalnym. Nie ulega wątpliwości, że finanse w związku są drażliwym tematem, który pojawia się już przy pierwszym spotkaniu. Trzeba jednak mieć świadomość, że początkowa faza znajomości to głównie drobne wydatki, takie jak bilety do kina oraz rachunki za obiady. Niestety sprawa komplikuje się trochę bardziej w późniejszym etapie związku. W tym artykule wyjaśnimy, jak należy dzielić finanse w związku nieformalnym, żeby było sprawiedliwie i każdy był zadowolony.

Podział wydatków w związku nieformalnym

Można śmiało powiedzieć, że niezależnie od kontekstu pieniądze nigdy nie są łatwym tematem. Jeśli dzielisz wspólne życie z partnerem to nie powinno być miejsca na niedomówienia oraz kłótnie. Osoby, które zdecydowały się z kimś mieszkać muszą wiedzieć, że z automatu będą dzielić wspólnie wydatki. Od możliwości finansowych obu partnerów uzależniony jest wybór właściwej metody. Rozmowa jest podstawą w wyznaczaniu finansów w związku. Jeśli na początku nie ustali się wspólnego systemu to z czasem zaczną się pretensje oraz kłótnie. W ten sposób można bardzo szybko zniszczyć relację, która zapowiadała się naprawdę dobrze.

Rozmowy o finansach

Nie bój się rozmawiać z drugą połówką o swoich oczekiwaniach oraz poglądach. Z domu wynosimy pewne wzorce, w tym również finansowe. Jednak to wcale nie oznacza, że masz postępować tak, jak twoi rodzice. Podstawą jest ustalenie takich kwestii, jak podział płatności za media i mieszkanie oraz za towary i usługi. Dobrym pomysłem jest dzielenie pieniędzy na wydatki danego rodzaju. Możecie uzgodnić, że 40% pieniędzy pokrywa rachunki, natomiast reszta środków idzie na życie oraz rozrywkę. Indywidualnie do potrzeb można dostosować taki podział. Należy pamiętać, że jest on w dużej mierze uzależniony od zarobków obu stron. Nie można zapomnieć, że każda osoba w związku powinna mieć do swojej dyspozycji część środków na własne przyjemności. Główną przyczyną frustracji i niezadowolenia może być brak możliwości wykorzystania pieniędzy na rozrywkę. Nie należy usilnie kontrolować wydatków drugiej strony.

Wspólne rozliczenia

Konflikty może powodować rozliczanie każdej najdrobniejszej sumy. Właśnie dlatego nie gniewaj się, jeśli partner wypłaci pieniądze z konta, żeby wydać je na prezent dla swojej wybranki. Niespodziankę może zepsuć oczekiwanie wyjaśnień. Na wspólne wyjścia warto przeznaczać część budżetu w związku. W ten sposób możecie pielęgnować związek i starać się o siebie. Środki na własne wydatki powinna mieć również osoba, która w związku nie pracuje. Często zdarza się tak, że jedna osoba pracuje, a druga zajmuje się dzieckiem i domem. Jeśli ustalicie już jakiś sposób wydatkowania to później trzeba się go trzymać. System nie spełni swojej funkcji, jeśli będzie brak konsekwencji w działaniu. O sporządzeniu testamentu warto pomyśleć już w młodym wieku. Dotyczy to zwłaszcza par, które żyją w nieformalnych związkach. Testament pozwala rozwiązać wszelkie finansowe kwestie prawnie nieuregulowane. Wszystkie jednak zależy od sytuacji, która potrafi się zmieniać wielokrotnie. Nie ulega wątpliwości, że w życiu każdego pojawiają się nieplanowane choroby oraz wydatki.

Udostępnij