Wózki widłowe są na co dzień wykorzystywane w wielu przedsiębiorstwach. Używa się ich zarówno w magazynach, jak i w zakładach przemysłowych czy fabrykach. Aby zadbać o bezpieczeństwo osób zatrudnionych, warto wdrożyć kilka podstawowych zasad. Dowiedz się, jak zmniejszyć ryzyko wypadków przy pracy z wózkami widłowymi!
Umiejętności operatorów to podstawa
Pierwszorzędne znaczenie dla bezpieczeństwa pracy z wózkami widłowymi mają kompetencje operatorów. Każda osoba dopuszczona do obsługi takiego sprzętu musi mieć odpowiednią kategorię uprawnień UDT. Są one ważne przez okres od 5 do 10 lat, dlatego należy pamiętać o ich systematycznym aktualizowaniu.
Ponadto w zakładach pracy, w których wykorzystuje się wózki widłowe, zaleca się systematyczne organizowanie kursów doszkalających w celu rozwijania umiejętności operatorów.
Kontrolowanie stanu technicznego wózków widłowych
Wózek widłowy, podobnie jak każdy inny pojazd, może ulec awarii. Dlatego tak ważne jest, aby przed każdym użyciem sprawdzać wszystkie jego podzespoły pod kątem poprawności działania i ewentualnych usterek.
Weryfikacji powinny podlegać zwłaszcza hamulce, elementy układu kierowniczego oraz oświetlenie i sygnały dźwiękowe. Duże znaczenie ma też monitorowanie poziomu oleju i innych płynów eksploatacyjnych, a także kontrolowanie ciśnienia w oponach.
Korzystanie z wózków zgodnie z przeznaczeniem
Przy pracy z wózkiem widłowym ogromny nacisk trzeba kłaść także na bezpieczną eksploatację. Należy zadbać, aby operatorzy dobrze znali parametry poszczególnych modeli i uwzględniali je podczas wykonywania rutynowych czynności zawodowych.
Za szczególnie niebezpieczne dla kierowcy i otoczenia uznaje się przekraczanie dopuszczalnych limitów obciążenia i nierównomierne rozmieszczanie ładunku na widłach. Rekomenduje się też unikać gwałtownego hamowania i skręcania.
Dobra organizacja przestrzeni roboczej
W trosce o bezpieczeństwo pracowników zakładów pracy, w których używa się wózków widłowych, trzeba zadbać również o wyznaczenie dobrze przemyślanych ciągów komunikacyjnych. Przejścia i przejazdy muszą gwarantować zatrudnionym możliwość szybkiego i efektywnego przemieszczania się przy niskim ryzyku kolizji.
Warto zadbać o odpowiednie oznakowanie ścieżek oraz egzekwowanie od pracowników, aby stosowali się do wyznaczonych przez nie kierunków.
Korzystanie z nowoczesnych technologii
Wpływ na poprawę poziomu bezpieczeństwa przy pracy z wózkami widłowymi mogą mieć też systemy kamer i czujników ułatwiające manewrowanie w przestrzeni roboczej.
Dobrym pomysłem jest też instalacja specjalnych systemów uniemożliwiających korzystanie z pojazdów osobom bez uprawnień.
Serwis i konserwacja wózków widłowych
Przy omawianiu sposobów na poprawę bezpieczeństwa w pracy z wózkami widłowymi nie można też pominąć kwestii regularnego serwisowania i przeprowadzenia niezbędnych napraw od razu po wykryciu awarii. Pomaga to w porę wykrywać poważne usterki, które mogłyby potencjalnie przyczynić się do wypadku.
Przestrzeganie powyższych wytycznych to sposób na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracy z wózkami widłowymi.
Artykuł sponsorowany