
Mielec jest pierwszym miastem na Podkarpaciu, które ma swoją własną pasiekę na dachach budynków użyteczności publicznej. Są to budynki Samorządowego Centrum Kultury przy Alei Niepodległości i Urzędu Miejskiego przy ulicy Żeromskiego. Hodowla pszczół w centrum miasta to pomysł i projekt Stowarzyszenia Apicultura realizowany wspólnie z mieleckim magistratem.
Tereny zurbanizowane zajmują coraz większą powierzchnię nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach. Miasta, rozrastając się, zaczynają tym samym stanowić ważne miejsce bytowania różnych gatunków zwierząt i owadów, w tym pszczół. Rola, jaką pszczoły odgrywają w ekosystemie, jest nieoceniona. Nasze środowisko jest od nich wręcz uzależnione. Wszelkie inicjatywy, które przyczyniają się do ochrony tych owadów i stwarzają im nowe miejsca do bytowania np. w miejskich parkach i ogrodach są tak ważne i potrzebne.
Ule na budynkach w centrum miasta można spotkać nie tylko w Nowym Jorku, Londynie czy Sztokholmie, ale także w centrach wielu miast w Polsce, gdzie idea miejskiego pszczelarstwa staje się coraz popularniejsza. W Warszawie postawiono około 500 uli. Jak się okazuje pszczoły świetnie sobie radzą w nietypowych dla nich warunkach, nie są agresywne i w żaden sposób nie są uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego hodowla pszczół w miastach ma coraz większe grono zwolenników. To nie tylko proekologiczna moda, ale przede wszystkim działania na rzecz ochrony przyrody i edukacji pszczelarskiej.
Łukasz Michałowski i Piotr Kurczewski –zawodowi pszczelarze ze Stowarzyszenia Apicultura prezentowali projekt instalacji pszczelich uli na budynku Urzędu Miejskiego i SCK podczas czerwcowej sesji rady miasta.
Miejska pasieka oprócz celu edukacyjnego ma także cel badawczy. Pszczelarze chcą przeprowadzić badania i doświadczenia na temat warunków bytowania i wpływu środowiska na pszczoły w naszym mieście.
Po pierwszych tygodniach funkcjonowania mieleckiej pasieki przyszedł czas na pierwsze miejskie miodobranie, które odbędzie się w najbliższy piątek 28 lipca na dachu budynku Samorządowego Centrum Kultury.
Program miodobrania:
1.Przywitanie gości w sali wystawienniczej SCK Mielec
2.Stowarzyszenie „APICULTURA” – prezentacja
3. Wykład doktora weterynarii Wołodimir Martynyszyn z Ukrainy pt. „Kondycja pszczół we Lwowie”
4.Rozpoczęcie miodobrania na dachu SCK
5.Miodobranie w sali wystawienniczej SCK
6.Degustacja miodu
7.Zakończenie miodobrania