Dział prawnikSliderWiadomości

Czy okres ciąży wliczany jest do lat pracy?

Okres urlopu macierzyńskiego i poprzedzający go okres zasiłku chorobowego w czasie ciąży  powinien być zaliczany do okresu pracy w warunkach szczególnych (szkodliwych).

 

Czytelniczka portalu czyliwiesz.pl pyta: ZUS decyzją odmówił mi prawa do wcześniejszej emerytury ze względu na pracę w warunkach szczególnych (szkodliwych), ze względu na niewykazania 15 letniego okresu pracy w warunkach szczególnych. Zakład ubezpieczeń wskazał, iż udowodniony został okres pracy w warunkach szkodliwych
w wymiarze 14 lat 5 miesięcy i 22 dni.

W świadectwie pracy przedłożonym ZUS, pracodawca WSK PZL Mielec, wskazał,
iż okres pracy w warunkach szczególnych wynosi 15 lat i 6 miesięcy. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji ?

Radca prawny Jacek Kopacz:

W takiej sytuacji, jak czytelniczka jest wiele kobiet, a w szczególności byłych pracownic WSK PZL Mielec, które ukończyły 55 lat i starają się o wcześniejszą emeryturę, ze względu na prace w szczególnych warunkach, często zdarza się że brakuje im zazwyczaj kilku miesięcy aby mieć wymagany okres zatrudnienia w warunkach szkodliwych, ponieważ ZUS odmawia zaliczenia do tego okresu pracy urlopu macierzyńskiego i poprzedzającego poród okres zwolnienia lekarskiego.

Wszystkie panie które znajdują się w podobnej sytuacji, jak nasza czytelniczka, powinny przede wszystkim w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji z ZUS złożyć odwołanie do sadu okręgowego, a następnie w trakcie postępowania sądowego powinny domagać się zaliczenia do okresu pracy w warunkach szczególnych okresu przebywania na zwolnieniu chorobowym w czasie ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego.

Niemniej jednak, aby skutecznie ubiegać się o zaliczenie tych okresów do czasu pracy w warunkach szkodliwych,  osoba ubiegająca się o prawo do emerytury, musi pracować w warunkach szczególnych przed ciążą, jak również po powrocie  do pracy po urodzeniu dziecka i zakończonym urlopie macierzyńskim, świadczyć pracę o takim samym charakterze tj. w warunkach szkodliwych

W kwestii tej wypowiedział się Sąd Najwyższy który stwierdził: Kobieta zatrudniona na stanowisku pracy zaliczanym do pracy w szczególnych warunkach, wzbronionej kobietom w ciąży, musi być przeniesiona do innej pracy na podstawie art. 179 k.p. Nie można jednak tracić z pola widzenia, że jeśli po skorzystaniu z uprawnień związanych z urodzeniem dziecka wraca do pracy na stanowisko zaliczane do pracy w szczególnych warunkach, powinna mieć zaliczone do okresu zatrudnienia w tych warunkach okresy pobierania zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego związane z ciążą i macierzyństwem.

 

radca prawny Jacek Kopacz

Mielec ul. Pułaskiego 1

www.jkkopacz.pl



Pokaż więcej

Zobacz Również

Redakcja serwisu CzyliWiesz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zamknij

Wykryto Adblocka

Wspieraj nas, wyłącz blokowanie reklam