Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Ile kosztuje księgowość e-commerce i od czego to zależy?

15 października 2024 księgowość e-commerce


Podczas prowadzenia własnego biznesu w branży e-commerce musisz liczyć się z tym, że wraz z rozwojem przedsiębiorstwa będą też rosły ogólne koszty utrzymania działalności. Podstawowe wydatki to koszty współpracy z platformami sprzedażowymi np. Amazonem, podatki, a także obsługa księgowa, która jest niezbędna, aby prawidłowo prowadzić rozliczenia podatku VAT i nie tylko. Zobacz, ile zapłacisz za księgowość e-commerce i co wpływa na koszty takich usług.

Jakie są koszty księgowości dla e-commerce i co wpływa na te wydatki?

W przypadku konsultacji podatkowej przedsiębiorcy muszą liczyć się z kosztami na poziomie do kilkuset złotych za godzinę pomocy eksperta. W przypadku regularnej współpracy księgowej dla e-commerce koszty zaczynają się od pułapu ok. 300-400 złotych miesięcznie.

Czynniki, które wpływają na koszty naliczane przez biuro księgowe podczas współpracy z biznesem e-commerce, to:

  • liczba faktur sprzedażowych i kosztowych do zaksięgowania,

  • forma prawna prowadzonej działalności gospodarczej,

  • status podatnika VAT (czynny lub zwolniony),

  • indywidualny cennik biura księgowego.

Decydując się na dodatkowe usługi np. przygotowywanie deklaracji PIT i CIT, musisz liczyć się z tym, że koszty księgowe będą nieco wyższe. W praktyce firmy e-commerce generujące ok. 30 faktur kosztowych i sprzedażowych miesięcznie przeciętnie płacą za księgowość około 300-600 złotych, zależnie od wybranego zakresu usług.

Jakie działania obejmuje księgowość e-commerce?

Jeśli chodzi o księgowość e-commerce, podstawowy zakres usług to:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych wraz z księgowaniem sprzedaży,

  • przygotowywanie deklaracji PIT, CIT i VAT,

  • reprezentowanie interesów przedsiębiorstwa przed organami podatkowymi,

  • sporządzanie listy płac i teczek pracowniczych,

  • przygotowywanie sprawozdań finansowych i analiz dla przedsiębiorstwa.

Sprzedaż towarów na odległość, także w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych, generuje konieczność odprowadzenia należnego podatku VAT do urzędu skarbowego w kraju, gdzie np. były magazynowane towary w ramach usług Fulfillmentowych Amazona. W ramach usług księgowości dla e-commerce zewnętrzna firma może zająć się zarządzaniem procesami magazynowymi, obsługą księgową usług Amazon FBA oraz wdrożeniem aplikacji dostosowanych do obniżonych stawek VAT za granicą w zamówieniach realizowanych przez systemy do zarządzania e-commerce. Te i wiele innych usług proponuje firma Taxology, gdzie otrzymasz rzetelne wsparcie ekspertów z dziedziny księgowości i zarządzania biznesem e-commerce.

Co warto sprawdzić przed nawiązaniem współpracy z biurem księgowym zajmującym się e-commerce?

Zanim zdecydujesz się nawiązanie współpracy z firmą księgową, która obsłuży Twój biznes e-commerce, upewnij się, że biuro będzie w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom. Najistotniejsze kwestie do przeanalizowania przed powierzeniem obsługi księgowej e-commerce zewnętrznej firmie to:

  • zakres świadczonych usług,

  • miesięczne koszty obsługi księgowej,

  • doświadczenie osób zajmujących się rozliczeniami,

  • opinie innych klientów.

W praktyce księgowość dla e-commerce powinna być idealnie zoptymalizowana, a zakres usług skrojony na miarę potrzeb przedsiębiorstwa. Tylko wtedy zyskujesz pewność, że współpraca z biurem księgowym zaowocuje prawidłowo przeprowadzonymi rozliczeniami podatku VAT, dochodowego czy rzetelnie sporządzonymi rocznymi deklaracjami do urzędu skarbowego.

Dlaczego warto współpracować z rzetelną firmą księgową?

Można wymienić wiele czynników determinujących opłacalność współpracy ze sprawdzoną i polecaną firmą, która przejmie księgowość e-commerce. Kluczowe zalety podpisania umowy ze sprawdzonym partnerem to:

  • kompleksowe rozwiązania księgowe dla biznesu dostępne w jednym miejscu,

  • brak konieczności znajomości aktualnych zmian w przepisach podatkowych,

  • możliwość powierzenia wszystkich rozliczeń firmowych w e-commerce w ręce specjalistów np. w firmie Taxology.

Księgowość e-commerce w ramach zewnętrznych usług sprawdzi się zarówno w przypadku małego, krajowego biznesu, jak i firmy handlowej działającej na terenie całej Europy.

Artykuł sponsorowany

Redakcja czyliwiesz.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rozwój osobisty
odszkodowanie
księgowość e-commerce

Jesteś zainteresowany reklamą?