Wiele osób marzy o tym, aby mieć własny biznes. Można stać się swoim własnym szefem, zarabiać sporo pieniędzy. W Polsce założenie firmy nie jest trudne. Można nawet załatwić to przez internet. Trzeba oczywiście wiedzieć, co jest wymagane, jakich formalności należy dopełniać. Wszystkiego można dowiedzieć się na stronie rządowej. Nie brakuje także firm, które udzielają fachowego doradztwa. Zacząć warto od sporządzania biznesplanu, a potem można już przejść do jego realizowania.
Jak założyć własną działalność?
Mogłoby się wydawać, że założenie firmy jest czymś skomplikowanym, ale w praktyce nie ma w tym niczego trudnego. W pierwszej kolejności należy oczywiście zarejestrować działalność gospodarczą. Jeśli jest ona jednoosobowa, to rejestracja CEIDG staje się zbędna. Stanowi to duże udogodnienie dla początkujących przedsiębiorców. Warto poczytać więcej na temat sytuacji, w których oficjalnie nie zgłasza się przedsiębiorstwa do ewidencji, urzędu skarbowego ani GUS. Jeśli jednak ktoś musi dokonać rejestracji, to konieczne stanie się wypełnienie formularza CEIDG-1. Kolejnym etapem będzie uzyskanie numeru NIP i numeru REGON. Jest to bardzo ważna, aby nie mieć problemów z odprowadzeniem podatku. Po zarejestrowaniu firmy zostaje przyznany numer NIP. Z kolei w celu otrzymania numeru REGON niezbędne staje się skontaktowania z urzędem skarbowym lub zakładem ubezpieczeń społecznych.
Co jest potrzebne do prowadzenia własnego biznesu?
W przypadku osoby chcącej prowadzić własne biznes niezbędna będzie wizyta w zakładzie ubezpieczeń społecznych. Wynika to z tego, że przedsiębiorca staje się płatnikiem, musi odprowadzać odpowiednie składki. Trzeba dopilnować terminu zgłoszenia się do ZUS. Należy zrobić to w ciągu 7 dni od daty zarejestrowania działalności gospodarczej. Kolejną kwestią będzie wybranie właściwej formy opodatkowania swojej firmy. Jest wiele opcji, dlatego należy dobrze przeanalizować wszystkie plusy i minusy w celu dobrania dla siebie najkorzystniejszego rozwiązania. Forma opodatkowania działalności wpływa w dużym stopniu na sytuację finansową i funkcjonowanie firmy. Można zdecydować się na opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy. Dla innych najlepszym rozwiązaniem będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kolejną opcją jest karta podatkowa.
O czym trzeba pamiętać przy zakładaniu firmy?
Po wybraniu formy opodatkowania działalności gospodarczej można przejść do założenia rachunku firmowego w banku. Jeśli ktoś planuje robić przelewy zagraniczne, świadczyć usługi poza granicami Polski, oferować wysyłkę do innych krajów, to będzie potrzebować także rachunków walutowego. Każdemu przedsiębiorcy poleca się również wyrobienie pieczątki firmowej. Jest to coś prestiżowego i jednocześnie zwiększa wiarygodność prowadzonej działalności gospodarczej. Konieczne stanie się w przyszłości wystawianie rozmaitych dokumentów, podpisywanie umów i zeznań podatkowych. Pieczątka odgrywa tutaj ogromną rolę, dlatego nie może jej zabraknąć. Oczywiście prawnie nie ma żadnego przepisu, który narzuciłby zrobienie pieczątki. Lepiej jednak ją mieć, bo stanowi duże ułatwienie dla każdego przedsiębiorcy.