Życie wielu z nas ma niezdrowe, zbyt szybkie tempo. Wstajemy wcześniej, niż byśmy chcieli. Spieszymy się, aby wykonać szereg czynności niezbędnych o poranku: toaleta, ubieranie się, ogarnianie dzieci. Do pracy wpadamy na ostatnią chwilę tylko po to, aby przez 8 godzin doznawać stresu i przełykać kolejne kęsy drugiego śniadania, jedną ręką odpowiadając na maile. Po powrocie do domu nie jest wcale lepiej – gotowanie, sprzątanie, codzienne obowiązki. Na koniec fundujemy sobie sesję katorżniczego treningu na siłowi, na pocieszenie pakujemy w siebie niezdrowe przekąski a w ramach relaksu oglądamy krwawy thriller, po którym słabo śpimy. Po kilku godzinach wstaje kolejny dzień i cykl się powtarza. Jeśli wydaje ci się, że tak właśnie wygląda życie, to masz rację – wydaje ci się. Możesz odzyskać radość, poczucie sprawczości i kontroli. Do tego właśnie służy praktyka mindfulness. Sprawdź, jak działa magia świadomości.
Czym jest mindfulness?
Mindfulness to trening świadomości i obecności w „tu i teraz”. Odcinamy szum informacyjny, dystansujemy się od problemów i staramy się w pełni skupić na tym, co właśnie w tym momencie dzieje się zarówno w otoczeniu, jak i w naszym ciele. W tym celu możemy używać technik relaksacyjnych i medytacyjnych albo innych narzędzi ułatwiających osiągnięcie pełnej koncentracji.
Praktyka mindfulness jest mocno powiązana z filozofią Wschodu. Sam termin, trudny do oddania w języku polskim, jest bezpośrednim tłumaczeniem na angielski słowa „sati”, pochodzącego z pali – jednego z języków indoeuropejskich. Tym samym terminem określa się także buddyjską praktykę kontemplacyjną łączącą ciało, umysł i ducha.
Jak praktykować mindfulness na co dzień?
Osoby, które chcą rozpocząć trening mindfulness, powinny skorzystać z zajęć jogi i medytacji kierowanej. Uważność jest wpisana w te praktyki i stanowi ich integralny element.
Dodatkowo jednak warto stosować elementy mindfulness na co dzień, na bieżąco – aby nauczyć się obecności w każdej chwili. Bardzo pomaga tutaj obcowanie z przyrodą, a także wykonywanie lub przynajmniej słuchanie mantrycznej muzyki. Przede wszystkim staraj się koncentrować na każdej czynności. Jeśli pracujesz – odczuwaj wdzięczność za pracę i dawaj z siebie wszystko. Jeśli leniuchujesz – rozkoszuj się każdą minutą bez wyrzutów sumienia.
Jakie efekty przynosi praktyka mindfulness?
Mindfulness to potężne narzędzie. Gdy nauczymy się z niego korzystać, będziemy mogli aktywnie kształtować naszą codzienność, w poczuciu sprawczości i efektywności. Mindfulness sprawia, że stajemy się bardziej świadomi siebie samych. Zaczynam rozumieć, skąd biorą się nasze ograniczenia, dlaczego na pewne kwestie reagujemy nieadekwatnie i emocjonalnie, z jakiego powodu coś nas gniewa czy smuci. Dorastamy do odwagi porzucenia tego, co nas krępuje i powstrzymuje – i to nie tylko w aspekcie duchowym czy mentalnym.
Praktyka mindfulness, zwłaszcza w połączeniu z innymi technikami świadomości, ma również wpływ na nasz sukces zawodowy i finansowy. Żyjemy w kulturze podchodzącej do bogactwa z niezwykłą hipokryzją: z jednej strony jest ono przedstawiane niemal jako coś złego i niegodnego człowieka rozwiniętego duchowo. Z drugiej strony – wszyscy go pragniemy. Mindfulness pozwala otworzyć się na bogactwo, czyli wykorzystać wszystkie swoje atuty i szanse, aby przekuć je na sukces. W pracy nad własnym dobrobytem w każdym aspekcie pomoże również 40-tygodniowy, kompleksowy kurs prosperity, na który możesz się zapisać pod tym linkiem: https://agabera.com/kurs-prosperity-dobrobyt/.
Za sensem mindfulness przemawiają również badania naukowe. Biorąc w nich udział osoby regularnie praktykujące trening uważności miały niższy poziom stresu, rzadziej zapadały na drobne infekcje i poważniejsze choroby układu oddechowego, wykazywały bardziej optymalny poziom ciśnienia krwi i kortyzolu oraz ogólnie określały się jako szczęśliwsze niż grupa kontrolna, której praktyka mindfulness była obca. Mindfulness jest jednym ze sposobów stosowanych powszechnie przez psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów w pracy z pacjentami z PTSD, zaburzeniami lękowymi i traumami.
Stosujesz zasady mindfulness ale nie czujesz efektów? Przede wszystkim pamiętaj, że ta praktyka wymaga czasu. Jeśli przez wiele lat dręczysz swoje ciało, umysł i ducha, to nie możesz się spodziewać gwałtownej zmiany po kilku dniach treningu uważności. Daj sobie czas. Rób małe kroczki. Ciesz się drobnymi zwycięstwami. I przede wszystkim nie przestawaj wierzyć w to, że drobne nawyki mają znaczenie i moc.
Artykuł sponsorowany