czyliwiesz.pl

Blog tematyczny o biznesie i jego elementach współtworzących.

Firma

Na czym polega rozliczenie ryczałtowe?

Na czym polega rozliczenie ryczałtowe?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej związane jest z koniecznością odprowadzania podatków. Istnieje wiele form opodatkowania, które w znacznym stopniu się od siebie różnią. Wybór odpowiedniej formy opodatkowania powinien być uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej oraz zysków, które generuje dane przedsiębiorstwo. Na chwilę obecną istnieją trzy formy opodatkowania. Należą do nich: stawka liniowa, zasady ogólne oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W tym artykule skupimy się na zagadnieniu, jakim jest rozliczenie ryczałtowe. Dowiesz się, na czym polega ta forma opodatkowania oraz poznasz wady i zalety takiego rozwiązania.

Na czym polega rozliczenie ryczałtowe?

Ryczałt ewidencjonowany można określić mianem uproszczonej formy opodatkowania działalności gospodarczej. W odróżnieniu od pozostałych dwóch form opodatkowania, w przypadku ryczałtu przedsiębiorcy płacą podatek od przychodu, a nie od dochodu. Oznacza to, że nie mają oni możliwości pomniejszego takiego podatku o koszty uzyskania przychodu. Taka forma opodatkowania ma jednak wiele zalet i coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na rozliczenie ryczałtowe.

Jakie są stawki podatku ryczałtowego?

Ryczałt to podatek, który płaci się od przychodów z działalności gospodarczej. Nie istnieje zatem możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu jak w przypadku pozostałych form opodatkowania. Ogromną zaletą takiego rozwiązania są jednak stawki ryczałtu, które wynoszą od 2 do 17% w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Wiele firm, szczególnie tych, które zajmują się handlem internetowym, płaci bardzo niskie stawki ryczałtu, dzięki czemu taka forma opodatkowania jest dla nich o wiele korzystniejsza niż klasyczny podatek liniowy lub rozliczanie się na zasadach ogólnych.
Najniższa stawka ryczałtu, która wynosi 2%, obowiązuje wszystkie firmy, które zajmują się sprzedażą produktów roślinnych i zwierzęcych przetworzonych w inny sposób niż przemysłowy. Najwyższą stawkę ryczałtu płacą natomiast przedstawiciele wolnych zawodów, czyli np. lekarze, nauczyciele lub tłumacze.
Pozostałe stawki ryczałtu to: 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14% oraz 15%. Ryczałt szczególnie opłaca się firmom, które prowadzą działalność w zakresie handlu, ponieważ większość działalności usługowych w tym zakresie objęta jest podatkiem w wysokości 3%.

Jak powinna wyglądać ewidencja przychodów?

Jeśli zamierzamy rozliczać się z Urzędem Skarbowym na zasadzie ryczałtu, naszym obowiązkiem będzie prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów. Taką ewidencję prowadzi się odrębnie na każdy rok podatkowy. W ewidencji przychodów uwzględnia się wyłącznie przychody z prowadzonej działalności i nie ma potrzeby ewidencjonowania poniesionych kosztów, ponieważ w przypadku ryczałtu nie bierze się ich pod uwagę podczas ustalania wysokości podatku. Prowadzenie ewidencji przychodów wiąże się z koniecznością przechowywania dowodów zakupu w postaci faktur i paragonów na wypadek kontroli skarbowej. Ryczałt ewidencjonowany zdecydowanie warto polecić początkującym przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność usługową w zakresie handlu ze względu na niską stawkę podatku oraz łatwość prowadzenia ewidencji przychodów.

Udostępnij